«ТА ПРИЙДУТЬ ДО ТЕБЕ ТРИ ПРАЗНИКИ В ГОСТІ»

2018-01-16


У святкові дні ми невипадково повертаємось до глибокої минувшини свого народу, яка розкриває нам усю неповторність звичаїв і традицій, бо дуже важливо не розгубити культурну спадщину наших предків. Коляда, Щедрий вечір, свято Василя, Водохреща, Великдень, зелені свята – духовна криниця нашого народу, як і вишитий мамою рушник «на щастя, на долю», та біла сорочка. Хай ці всі надбання супроводжують кожного з нас на життєвій ниві і повертають до маминого віконця.

Так і в себе в селі ми хотіли показати всю красу різдвяно-новорічних свят в заході, який провели в переддень свята Василя.

По-святковому прикрасили сцену, яка символізувала українську хату: стіл, застелений білою скатертиною, на столі макітра з пирогами, кутя, горіхи для колядників, цукерки. На покуті – «дідух», узвар, кутя. Лавка, застелена домотканим рядном.

Господар (Євгеній Томченко), Господиня (Богдана Коритько), їхні діти (Володимир Охрімчук, Софія Коритько) – головні дійові особи, адже все дійство відбувалось у їхній «оселі».

Господар з Господинею здійснили головний обряд різдвяно-новорічних свят – обкурювання ладаном і освячення свяченою водою оселі, всього обійстя. А потім до них завітали колядники (Олександр Коритько – він же Маланка, Ольга Томченко, Юрій і Вікторія Манейчики). Вони принесли хрещеним вечерю – кутю.

Згодом до хати завітала ватага з Маланкою та Козою (Анастасія Стойкова, Ольга Ярмоленко, Олександр Федоренко, Дмитрій Охрімчук та ін.).

Також Господар і Син відтворили звичай обмолочення дідуха, щоб навесні засіяти тим зерном поле, а солому згодувати корові, щоб смачне було молоко. Син засіяв у своїй оселі, щоб защедрилася хата в Новому році, і пішов засівати до сусідів (в народі кажуть, що годиться засівати лише хлопчикам, бо вони символізують багатство, добро, здоров’я, а дівчата виносять з хати придане).

Потім Василь і Станіслав Горбаченки, Юрій Манейчик заспівали пісню «На щастя, на здоров’я, на Новий рік!», а зав. клубом Лілія Мірошніченко привітала всіх піснею «Україна колядує».

На святі я нагадала дівчаткам, що в ніч на Василя, як і на Андрія, ворожать. І навела їм приклади гадань.

На завершення заходу Господар з Господинею пригостили всіх присутніх на святі кутю, а я запросила учасників до солодкого столу.

Вже й перша зіронька зійшла на небі, а в селі то з одного, то з іншого краю було чути: «Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров’я».

Ніна ЯРМОЛЕНКО,

бібліотекар с. Мусійки.

Кiлькiсть переглядiв: 298

Коментарi