• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Про централізовану бібліотечну систему

БІБЛІОТЕКА – ВІДКРИТИЙ ПРОСТІР ДЛЯ КОЖНОГО

/Files/images/ната.jpg

Наталія Дмитрівна Лугиня, директор Іванківської централізованої бібліотечної системи



Бібліотек@ - територія єдності


21 – й рік ми відзначаємо наше професійне свято – Всеукраїнський день бібліотек.
За цей час багато чого змінилось в Україні, а отже і в бібліотечному середовищі.
Бібліотеки кардинально змінили свій формат і сьогодні це – інформаційно-комунікативні, культурно-освітні заклади, оснащені комп’ютерною та аудіотехнікою, сучасними меблями, оновленим дизайном та Інтернетом. Недаремно бібліотеку називають «третім місцем», адже вона є елементом і частиною публічного простору, місцем діалогу, територією єдності, головним меседжем якого є безкоштовний доступ до інформації всіх верств населення.
Бібліотеки нашої ЦБС також впевнено рухаються в цьому напрямку. На відміну від багатьох районів Київщини де створено ОТГ, і тим самим порушено систему роботи бібліотек, у нас ще діє ЦБС, переваги якої ми відчуваємо і нині.
Протягом останніх 3 – х років значно покращилась матеріально-технічна база закладів: для 26- ти бібліотек було придбано сучасні читацькі кафедри, для ЦРБ – смарт телевізор та 2 кондиціонери, для Сукачівської – сучасні меблі та комп’ютер, Оранської та Димарської – комп’ютер, Прибірську – підключено до мережі Інтернет. Замінено вікна та огорожу у Леонівській, вікна у Коленцівській.
А як покращився зовнішній та внутрішній вигляд деяких бібліотек! Дякуючи професійному художнику М. Лисун, цьому молодому, творчому обдаруванню, ДБ, ЦРБ, Прибірська та Оранська бібліотеки набули сучасного привабливого вигляду, що суттєво посприяло збільшенню користувачів цих бібліотек. Та вони й самі, особливо діти, залюбки брали участь у цьому творчому процесі – розмальовування стін та огорожі біля бібліотек. Маю надію, що поступово кожна бібліотека району оновить свій дизайн або всередині, або зовні приміщення.
Реалії сьогодення вимагають від бібліотек надання оперативної та актуальної інформації користувачам та членам місцевих громад.
В більшості бібліотек джерелами такої інформації є книжкові фонди та періодичні видання, а в 6-ти бібліотеках: центральній районній бібліотеці, дитячій бібліотеці, Обуховицькій, Розважевській, Феневицькій, Прибірській ще й мережа Інтернет, яка надає доступ до світової інформації.
Поступово книжкові фонди бібліотек оновлюються сучасною літературою.
В цьому році книжковий фонд ЦБС поповнився на 2914 примірників книг на суму 198 480,40 грн.
Завдяки районній програмі «Про підтримку видавничої справи…» було видано 2 книги: «Пам’ятай, Україно, своїх вірних синів» (про загиблих воїнів АТО - наших земляків) та третя поетична збірка «Натхненні рідною землею» на суму 15 тис. грн. За програмою селищної ради «Про покращення стану забезпечення населення українською книгою…» було придбано 736 примірників на суму 70 тис. грн. для 3 – ох бібліотек Іванківської селищної ради: ЦРБ, ДБ, Запрудської. За державними програмами: «Українська книга» та «Щодо здійснення придбання україномовних книг…», бібліотеки отримали 1083 примірників книг на суму 102 тис. грн. 52 назви газет та журналів, передплачених на суму 134 тис. грн., є суттєвим доповненням до книжкового фонду.
В усі часи бібліотекам допомагали меценати та благодійники. Приємно відзначити, що сьогодні цей рух набуває все більшого поширення. Як і в минулі роки, бібліотеки району отримали від дарувальників 945 примірників книг на суму 21046 грн., як сучасної так і класичної літератури.
Рік, що минає, видався для нас надзвичайно напруженим, адже наша ЦБС, як і бібліотеки всієї України, переходить на нову універсальну десяткову класифікацію, за якою працює сьогодні майже 160 країн світу.
За кропітку працю, оперативність по розстановці та рекласифікації фонду щира вдячність вам, шановні колеги. Адже наша ЦБС одна з перших в області майже завершила цей процес.
Культурно-масова робота бібліотек – один з пріоритетних напрямків діяльності. Враховуючи запити сучасного користувача, бібліотечні працівники впроваджують нові форми роботи, які сприяють промоції читання серед різних вікових категорій – дітей, молоді, соціально незахищених громадян, людей літнього віку. Слід зазначити, що протягом року в бібліотеках району проведено вже майже 2,5 тис. заходів по відзначенню таких основних дат та подій, як: 100 – річчя Української революції 1917 – 1921 рр., 110 – річчя від дня народження М. Примаченко, дня Гідності та Свободи, Героїв Небесної Сотні, 95 – річчя утворення Іванківського району, Дня Чорнобильської трагедії та інші.
Найактивнішими в цьому напрямку є працівники центральної районної бібліотеки, дитячої бібліотеки, Обуховицької, Розважівської, Прибірської, Оранської, Шпилівської, Запрудської, Мусійківської та інших бібліотек. Святкові заходи районного та обласного масштабів не обходяться без участі бібліотекарів. Своїми вишивками, іншими виробами рукоділля постійно радують відвідувачів бібліотекарі: Цибенок Алла Михайлівна, Мухоїд Тетяна Миколаївна, Павленко Ірина Миколаївна, Прокопчук Ліна Василівна, Литвин Лілія Михайлівна, Олещенко Наталія Миколаївна, Пастушенко Тетяна Михайлівна.
Чільне місце серед пріоритетних напрямків займає краєзнавство. Музейні кімнати, що створені при бібліотеках сіл: Кропивня, Соснівка, Мала Макарівка, експонують зібрані бібліотекарями історичні пам’ятки, альбоми, речі декоративно-ужиткового мистецтва, вироби місцевих умільців. В Обуховичах працівники бібліотеки опікуються єдиним в області музеєм ткацтва.
Імідж бібліотеки і в цілому ЦБС створюють самі бібліотекарі. Завдяки їх активній участі у різних заходах, наша ЦБС має досить пристойний вигляд на фоні області.
Так, нещодавно переможцями Всеукраїнського дитячого літературного конкурсу «Творчі канікули - 2018» у обласному турі стали: Шелест Богдана, Сидоренко Каріна (Іванківська центральна районна бібліотека), Рогальчук Олександра (Оранська сільська бібліотека), які посіли перші місця у різних номінаціях.
Три бібліотеки - Жміївська, Сидоровицька, Олізарівська, єдині із районних ЦБС області, взяли участь у Всеукраїнській акції «Національна єдність», присвяченій Великоднім святам, учасниками якої були і діти національних меншин – угорці та роми.
18 бібліотек взяли участь у Всеукраїнському конкурсі читачів – дітей: «Рідна країна – безпечна країна: як треба поводитись на дорогах», в результаті чого 97 учасників, читачів – дітей, отримали подарунки. Чекають результатів Всеукраїнського дитячого, літературного конкурсу «Творчі канікули - 2018» читачі – діти ЦРБ, ДБ, Оранської бібліотек, Всеукраїнського конкурсу дитячих малюнків «Сторінками книг Чингіза Айтматова» учасники Жміївської та Оливської бібліотек, обласного краєзнавчого проекту «Молоді імена Київщини» - літератори – початківці центральної районної та Оранської бібліотек.
У Всеукраїнському соціальному дослідженні: «Бібліотека і громада: рух на зустріч» взяли участь ЦРБ, Розважівська, Прибірська та Шпилівська бібліотеки; у другому етапі обласного соціологічного дослідження: «Краща книга – 2018 року» - ЦРБ, Обуховицька, Розважівська, Прибірська, Шпилівська, Сукачівська.
Щоб іти в ногу з часом, працівники ЦБС протягом року підвищували свою кваліфікацію на різних обласних та всеукраїнських заходах: семінарах, тренінгах, акціях.
Планують, координують, контролюють роботу сільських закладів працівники структурних підрозділів ЦРБ: районної бібліотеки для дітей на чолі з Коваленко В.Г., методично – бібліографічного ( керівник Гончаренко А.В.), відділу обслуговування (керівник Годун С.М.), відділу обробки та комплектування літератури (керівник Симоненко І. К.). Кожного дня в телефонному, електронному режимі, в особистому спілкуванні фахівці районної ланки надають десятки консультацій та методичних порад з різних професійних питань.
Успішній роботі бібліотечних закладів ми завдячуємо тій великій кількості людей, які опікуються бібліотеками та їх проблемами: голові РДА Лісогору М.Е. та його першому заступнику Свириденко Т. Д., голові районної ради Потієнку В.І. та його заступнику Шумак О.П. з депутатським корпусом, начальнику відділу культури Бірюк Н.К., яка постійно дбає про вирішення нагальних проблем бібліотек, селищному голові Поліщуку О.М. з депутатським корпусом, сільським головам та депутатам сільських рад, благодійникам, читачам та авторам за свої подарунки, ветеранам бібліотечної справи, знання і досвід яких ми постійно використовуємо в своїй роботі, а також всім бібліотечним працівникам за особистий вклад у поповнення книжкових фондів, підписку періодики, ремонт приміщень, благоустрій територій.
Хай щира вдячність користувачів бібліотек, членів місцевих громад стане нагородою вам, шановні, за допомогу і участь у розвитку бібліотечної галузі району.
«Там, де процвітають бібліотеки, там мир і благодать, повага до людства і успішне вирішення найважчих соціальних проблем». Сподіваюсь, що в недалекому майбутньому ці слова М. Реріха стануть актуальними, як в нашому районі так і в усій країні.
Вітаючи всіх зі святом, бажаю вам, шановні колеги, відчувати гордість за свою професію, переконаність у суспільній значущості своєї справи, а ваша праця - хранителів людської мудрості – знаходить гідний відгук у людських серцях.

Кiлькiсть переглядiв: 1271

Коментарi